Öncelikli Hedefimiz !!!


Bu makale 2014-09-28 17:50:42 eklenmiş ve 757 kez görüntülenmiştir.
Özkan Kırım

 Ümmet olarak çalışmalıyız. Sorun ve sıkıntılarımıza böylesi zor zamanlarda alelacele çözümler üretmeliyiz. Evet sorun ve sıkıntılarımızın kaynağını bulup işe o  kaynaktan başlamalıyız.Gerek ferdi gerek kurum, cemaat ve gerekse toplum olarak bir çalışma içine girmeli ve vargücümüzle çalışmalıyız.Şu bir gerçektir ki, ümmet sayısız sorun ve sıkıntılarla boğuşmakta. Ancak en önemli sorun ve engelin başı olan ayrılığımızdan, birlik olamayışımızdan başlamalı ve derhal vahdeti oluşturmalıyız. Sorunun kaynağı "Vahdetsizlik." Sorunun kaynağını bulduk sıra çözümde.

            Madem ümmetin en büyük sorunu birlik olamamadır. Madem diğer birçok sorunun da kaynağıdır. O halde işe buradan başlamalı, çözüm için zaman kaybetmeden ümmetin birliği için çalışmalıyız. Yapmamız gereken öncelikli işimiz ümmetin arasındaki bu ayrılığı, ihtilafları olabildiğince son vermek yani vahdeti sağlamak olmalı. Bu sorunu gündemimizin de ilk sırasına alarak bütün gayretimizle çözmeye çalışmalıyız. Evet bu konuda müslümanlar olarak hemfikir olduğumuza inanıyorum.

            Biz müslümanların kıblesi bir, Peygamberi bir, kitabı bir ve aynı yaratıcıya yani Rabbul Alemin olan Allah'a iman etmişiz. Peki bunca ortak noktamız var iken neden birlikte hareket edemiyor ve önemli meselelerde bir araya gelemiyor, sorunlara birlikte çözüm aramıyoruz. En acı tarafı kimimiz kimimizi tekfir etme hatta birbirimize karşı cihad(!) emri verme safhasına gelmişiz.

            Tamam farklı ırktan, kabileden, cemaatten, tarikattan veya çeşitli gruplardan olabiliriz. İslamın temel konuları dışında Müçtehitlerimizin, Alimlerimizin görüş ayrılığına düştükleri konularda her birimiz farklı düşünebilir, farklı yol ve yöntemlere başvurabiliriz. Tabi ki İslama aykırı olmamak kaydıyla.

            Aynı hedefe giden farklı yol ve yöntemlerimiz olabilir. Bu ümmeti ayrışma sebebi değildir ve olmamalıdır. Aksine dinimizin ve toplumumuzun bir zenginliğidir ve de öyle kalmalıdır. Bundan böyle en önemli ve öncelikli hedefimiz ümmetin birliği olmalı. Yöneticilerimiz, Alimlerimiz, Seydalarımız ve Cemaatlerimiz bu konuda gevşek davransalar ve bu sorunu çözme noktasında bir şeyler yapmazlarsa bile bizler ferdi olarak bu işe girmeli, bütün söylem ve eylemlerimizi bu minval üzere dizayn etmeliyiz.

            Bu kolay bir iş değildir. Lakin çözülemeyecek bir iş de değildir. Yeter ki biz gayret edelim, samimi ve ihlaslı olalım. Göreceksiniz ve göreceğiz ki bu söylem ve eylemlerimiz toplumda çok olumlu bir hava estirecektir ve bundan herkes karlı çıkacaktır inşallah. Evet kardeşler, yeter ki biz samimi ve ihlaslı bir şekilde çalışalım ki yarın mahşerde Allahu Teala'ya hesap verebilecek bir konumda olabilelim.

            Ümmetin arasındaki ihtilafı giderip vahdeti sağlama bilincinde olma dua ve temenisiyle...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
Etkinliklerimizden Haberdar Olun
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
© Copyright 2013 Hiddenfile İnformation Security. Tüm hakları saklıdır.